در فاصله سالهای ١٣٧٨ تا به امروز که ٢٠ سال می گذرد تعداد زیادی دانشپوی ترک در کنار دیگر جوانان دختر و پسر از کشورهای عمدتا" اروپایی و از شهرها و ملیتها و زبانهای مختلف داشته ام. امّا شرح اینکه تا چه اندازه همسایه ما، ترکستان در ظرف بیست سال گذشته از بیخ و بن دگرگون شده، هفت من کاغذ می طلبد بقول قدیمی ها.
خاطره ای بگویم. سال ١٣٨٠ تعدادی از دانشگاهیان ترک، جشنی خصوصی برای تجلیل از خدمات چند استاد بین المللی از جمله حقیر در سالن اجتماعات دانشگاه بغاز ئیچی ترتیب داده بودند.
همراه یکی از اساتید بلژیکی وارد سالن که شدم ١٥-١٠ آقا و خانم بسرعت و متبسم سمت من آمده و بدناً بسیار نزدیک شدند. بانوان همگی سر و بی حجاب بودند. تصمیم گرفتم بسرعت خارج شوم. مدت زیادی از موضوع کنفرانس برلین نمی گذشت و گمان بردم توطئه ای برایم تدارک دیده شده. با مشاهده ی وضع نابسامان روحی حقیر، یکی از خانم ها صورتش را با مهارت و فوری نزدیک صورتم آورده ه و خود و بقیه را معرفی کرد. شگفتتزده، چرایی بی حجابی تمام شاگردان سابق ام را جویا شدم، که تا آن زمان آنها را در آلمان بدان وضع ندیده بودم. خانم فاطیما توضیح داد که موهایمان بیرون نیست، پروک (موی مصنوعی) روی سرمان است و این بدان بخاطرست که ورود با حجاب اسلامی به دانشگاه ها در نظام لائیک ترکیه ممنوع است. رئیس دولت ائتلافی آنزمان ترکیه بولنت اجویت رئیس حزب سوسیال دمکرات بود. . بعدها که اردوغان و حزب اش روی کار آمدند این ممنوعیت برچیده شد. یک قدم بود بسوی آزادی و رعایت شروط عضویت در اتحادیه ی اروپا که متعاقب آن صد گام دیگر نیز عقب نشینی شد
.
وضع رفاه مردم و در رأس همه چیز حقوق بشر در ترکیه، در وضعیت اضطراری قرار دارد. دولت واقعاً فاشیست، سرکوب های خونین اش را اینبار به بهانه ی مبارزه با تروریسم اعمال می کند.

اردوغان پیش از بقدرت رسیدن، ماندن بیش از دو دوره ی ٤ ساله در قدرت را حرام، زیاده روی در اجحاف به مسلمانان و غیرقانونی می خواند. الان تقریباً بیست سال است مملکت را تصاحب و به تنها شهروند ترکستان تبدیل شده و غیر از او بقیه شبه-بشرند!

نیروهای امنیتی در همه ی امور دخالت می کنند. در بین ترکان ساکن اروپا و آمریکا معروف است که میت (سازمان امنیت) شب و روز در حال جمع آوری نجاسات حیوانات از خیابانها و خشک کردن و نگهداری آنهاست. هر کس از خارج می آید، یک نجاستی را توی دهانانشان خیسانده و لای پای شهروند بیگناه گذارده و می گویند مال تو بوده. به این معنی که با تهدید به تشکیل پرونده امنیتی مثل جاسوسی
و غیره می توانند تا سالیان سال درگیرش کنند. شتیل (رشوه) نجومی داد آزادش می کنند، نداد سرش بلایی می آید که بر سر متهم موضوع فیلم "قطار سریع‌السیر نیمه‌شب" می آید. دیدن این فیلم را از دست ندهید. نگوئید چرا خداوند خشم و غضب خود را از سر مسلمان نماهایش کم نمی کند.

مشخصات

• جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : فیلم ,midnight ,express ,قطار ,خانم ,اردوغان ,midnight express ,billy hayes ,geceyarısı ekspresi ,alan parker ,وضعیت اضطراری ,قطار سریع‌السیر نیمه‌شب
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Cole زندگی رپی شوق رهایی JZ ON THE BEAT تور ترکيه با ارزانترين قيمت دکوراسيون داخلي و خارجي